A czy Ty umiesz wykryć kłamcę?

Nie zawsze łatwo jest wykryć kłamcę

Każdy z nas kłamie, podobno od kilku do nawet kilkuset razy dziennie. Najczęściej dotyczy to drobnych spraw. A czy Ty umiesz wykryć kłamcę?

Kłamcę niełatwo poznać

Kłamstwo to także przemilczenie pewnych faktów. Na ogół ma jakiś cel – może być to chęć uniknięcia zawstydzenia lub dezaprobaty czy pragnienie podniesienia swojej wartości w oczach odbiorcy.  Kłamiemy też, by uchronić go przed bólem, jaki w naszym mniemaniu, może przynieść ta informacja.

Może się jednak nam zdarzyć, że w pewnej bardzo ważnej sprawie chcemy poznać prawdę, a nie wiemy, czy rozmówca jest w tym momencie w stu procentach szczery.

Specjalista widzi więcej

Specjaliści od mowy ciała potrafią dostrzec wiele sygnałów, które ujawniają kłamcę. Są to objawy fizjologiczne związane ze stresem, takie jak zaczerwienienie skóry twarzy czy nadmierne pocenie się. Dalej to częste, gwałtowne przełykanie śliny, wynikające z jej zmniejszonej produkcji w stresujących sytuacjach. Inne niewerbalne sygnały to na przykład zamknięta postawa, czyli siedzenie z rękami skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Typowe wydaje się nerwowe postukiwanie palcami lub bawienie się włosami. Możliwe jest też uciekanie wzrokiem, ale też odwrotnie – nienaturalnie nieprzerwane patrzenie w oczy.

Dobrym wskaźnikiem kłamstwa jest też głos. Jeśli chodzi o kłamcę, obawia się on wykrycia prawdy, mówi szybciej, by jak najprędzej zakończyć temat i przejść do wygodniejszego. Szybsze mówienie utrudnia też zadawanie pytań. Opóźniony czas reakcji na zadane pytanie również może świadczyć o mijaniu się z prawdą, jak i podniesiony czy drżący głos.

Prawda nie zawsze oczywista

Należy jednak pamiętać, że zdarzają się wyjątki, a rozmowa może być dla nas stresująca nawet, gdy mówimy prawdę. Nie zawsze więc charakteryzuje to kłamcę.Możemy wtedy przejawiać powyższe sygnały, działające na naszą niekorzyść. Ciężko zaufać swoim zmysłom w stu procentach, a niewłaściwa ocena może być krzywdząca.

Urządzenie, takie jak wariograf, zdecydowanie bardziej wiarygodnie wykrywa kłamcę niż ludzkie oko. Biuro Detektywistyczne i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski umożliwia zbadanie wykrywaczem kłamstw osoby, co do której prawdomówności chcemy mieć pewność. Czasem tak niewiele wystarczy, aby móc spać spokojnie bądź mieć pewność podjęcia dobrych życiowych decyzji.
NA WOSTOK