A czy Ty umiesz wykryć kłamcę?

kłamstwa

Każdy z nas kłamie, podobno od kilku do nawet kilkuset razy dziennie. Najczęściej dotyczy to drobnych spraw i okłamujemy w nich osoby najbliższe albo współpracowników czy przełożonego, często “dla świętego spokoju”. Kłamstwo to także przemilczenie pewnych faktów. Na ogół ma jakiś cel – może być to chęć uniknięcia zawstydzenia lub dezaprobaty czy pragnienie podniesienia swojej wartości w oczach odbiorcy.  Kłamiemy też, by uchronić go przed bólem, jaki w naszym mniemaniu, może przynieść ta informacja.

Może się jednak nam zdarzyć, że w pewnej bardzo ważnej sprawie chcemy poznać prawdę, a nie wiemy, czy rozmówca jest w tym momencie w stu procentach szczery.

Specjaliści od mowy ciała potrafią dostrzec wiele sygnałów, które świadczą o mówieniu nieprawdy. Są to objawy fizjologiczne związane ze stresem, takie jak zaczerwienienie skóry twarzy, nadmierne pocenie się, częste, gwałtowne przełykanie śliny, wynikające z jej zmniejszonej produkcji w stresujących sytuacjach i, w efekcie, uczucia suchości w gardle. Inne niewerbalne sygnały to na przykład zamknięta postawa, czyli siedzenie z rękami skrzyżowanymi na klatce piersiowej, a także nerwowe postukiwanie palcami lub bawienie się włosami. Możliwe jest też uciekanie wzrokiem, ale też odwrotnie – nienaturalnie nieprzerwane patrzenie w oczy.

Dobrym wskaźnikiem kłamstwa jest też głos. Gdy ktoś obawia się wykrycia prawdy, mówi szybciej, by jak najprędzej zakończyć temat i przejść do wygodniejszego. Szybsze mówienie utrudnia też zadawanie pytań. Opóźniony czas reakcji na zadane pytanie również może świadczyć o mijaniu się z prawdą, jak i podniesiony czy drżący głos.

Należy jednak pamiętać, że zdarzają się wyjątki, a rozmowa może być dla nas stresująca nawet, gdy mówimy prawdę. Możemy wtedy przejawiać powyższe sygnały, działające na naszą niekorzyść. Ciężko zaufać swoim zmysłom w stu procentach, a niewłaściwa ocena może być krzywdząca.

Urządzenie, takie jak wariograf, zdecydowanie bardziej wiarygodnie wykrywa kłamstwo niż ludzkie oko. Biuro Detektywistyczne i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski umożliwia zbadanie wykrywaczem kłamstw osoby, co do której prawdomówności chcemy mieć pewność. Czasem tak niewiele wystarczy, aby móc spać spokojnie bądź mieć pewność podjęcia dobrych życiowych decyzji.