Gra wysokiego ryzyka

Gra w gry losowe, czyli hazard, może być uzależnieniem

Nie sposób wyobrazić sobie zdrowej osobie, jak strasznym zaburzeniem jest uzależnienie. To stan psychicznej lub  fizycznej zależności od danego środka lub czynności. ciągłe poczucie “uwiązania”. Jednym z nałogów, bardzo trudnym do wykrycia przez bliskie osoby, może być gra w gry losowe, czyli po prostu hazard.

Nałogowcy najczęściej ukrywają swoje poczynania, jednak im szybciej udadzą się po pomoc, tym większe są szanse powodzenia. Jeżeli przeczucie podpowiada, że bliska osoba znikając często z domu, popadła w problem hazardowy, czyli gra w gry losowe. Nasze biuro może pomóc to wykryć. Wsparcie bliskich i przekonanie uzależnionego do podjęcia leczenia jest na wagę złota.

Uzależnienie od hazardu ma cztery fazy. Pierwsza to faza zwycięstw. Początkowo gra przyjmuje formę dosyć rozważnej i okazjonalnej, pojawiają się pierwsze, nieduże wygrane. Wtedy rządzi już chęć zdobycia wielkiej wygranej, więc obstawiane są coraz wyższe stawki w coraz częstszych grach. Nawet, gdy uda się zdobyć dużą wygraną, uzależniony dąży do zdobycia jej raz jeszcze, co nazywana się nieuzasadnionym optymizmem. Ryzykuje więc jeszcze większe kwoty.

Druga faza to fazą strat. Gdy gra staje się zbyt emocjonalna i nieostrożna, przegrywa się duże pieniądze, pojawiają się długi. Uzależniony zaczyna poświęcać inne sfery swojego życia na rzecz zdobycia wymarzonej wielkiej wygranej, do której ciągle dąży.

W fazie desperacji uzależniony woli odciąć się od bliskich, często posuwa się do czynów zakazanych, by zdobyć pieniądze. Jest już zadłużony w wielu miejscach. Uzależniony zaczyna odczuwać poczucie winy, nawet popada w depresję.

W ostatniej fazie – utracie nadziei – uzależniony nie widzi już dla siebie szansy w żadnej sferze życia. Nie pomaga mu gra, za to często popada w inne uzależnienie, na przykład od alkoholu. Ucieka tak od problemów z hazardem. Podejmuje nawet niekiedy próby samobójcze.

To gra, której stawką jest życie – dlatego nie czekajmy, aż wydarzy się tragedia.
NA WOSTOK