Jak złodzieje tożsamości mogą wykorzystać nasze dane?

Złodzieje tożsamości mogą wykorzystać nasze dane do różnych celów

Złodzieje tożsamości podszywają się pod kogoś w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mogą użyć dowolnych danych innej osoby, na przykład jej numeru PESEL.

Naszą tożsamość stanowią indywidualne cechy wyglądu, psychiki, osobowości, a także niepowtarzalne dane personalne. Złodzieje tożsamości mogą zdobyć takie dane w przypadku przechwycenia zagubionego dowodu osobistego lub innego dokumentu. Dzieje się tak również wtedy, gdy poszkodowany sam je udostępni nieodpowiedniej osobie do wglądu. Często przez bardzo długi czas możemy nie wiedzieć, że staliśmy się ofiarami. Tak długo, dopóki nie zaczną na nasz adres przychodzić niewiadomego pochodzenia rachunki i wezwania do spłaty.

Co pierwsze pewnie przychodzi na myśl, gdy mowa o kradzieży danych, to fakt, że mogą one zostać użyte do zaciągnięcia pożyczki w naszym imieniu. Dowód osobisty jest często jedynym wymaganym dokumentem do podpisania umowy kredytowej w bankach czy chwilówki online.

Dowód osobisty innej osoby złodzieje tożsamości mogą wykorzystać do otwarcia działalności biznesowej na cudze nazwisko i w konsekwencji dokonywania nadużyć skarbowych i zaciąganie długów na firmę zarejestrowaną na poszkodowanego.

Poza bardziej poważnymi wyłudzeniami sprawca może także chociażby posługując się cudzą tożsamością wynająć mieszkanie. Czując się bezkarnie, z pewnością nie będzie postępować z nimi zgodnie z prawem.

Warto zabezpieczyć się przed tym, co mogą zrobić złodzieje tożsamości. Trzeba na przykład najszybciej zastrzec dokumenty, gdy zauważymy ich zniknięcie. Dobrze z jak największą rozwagą podchodzić do dzielenia się danymi osobowymi. Co jednak zrobić, gdy już jest za późno?

Biuro Detektywistyczne i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski dzięki informatyce śledczej jest w stanie ustalić, jacy złodzieje tożsamości dokonali kradzieży. Odpowiedzą oni wtedy za swój czyn. Wszystko dzięki wprowadzeniu karalności kradzieży tożsamości w 2011 r. Zgodnie z art. 190a § 2 kodeksu karnego karze do trzech lat pozbawienia wolności podlega ten, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
NA WOSTOK