Na czym opiera się ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa jest coraz łatwiejsze.

Dzięki rozwojowi genetyki możliwe jest niemal ze stuprocentową pewnością ustalenie ojcostwa na podstawie dostarczonej do laboratorium próbki z materiałem DNA. Obecnie takie testy wykonywane są najczęściej dwiema metodami.

Pierwsza z metod na ustalenie ojcostwa to PCR, polegająca na izolacji DNA z próbki. Z racji, iż potrzebna jest większa jego ilość, namnaża się DNA za pomocą urządzenia zwanego termocyklerem. Dzięki temu otrzymuje się nawet bilion kopii. Następnie dochodzi do podzielenia DNA na sekwencje. Wtedy można porównać każdy fragment materiału domniemanego ojca z materiałem dziecka. Dzieje się to całkowicie automatycznie. Jeśli badanym jest faktycznie ojciec dziecka, połowa materiału genetycznego dziecka powinna być zgodna z materiałem ojca.

Drugim sposobem zbadania materiału DNA na ustalenie ojcostwa jest analiza RELP. Wymaga większej ilości materiału genetycznego, niż w przypadku poprzedniej metody. Po wyizolowaniu DNA, wykorzystywany jest enzym. Przecina on materiał w odpowiednich miejscach i rozdziela fragmenty. Te umieszcza się w specjalnym żelu. Powstają wtedy zbiory fragmentów odpowiednie dla każdej z badanych osób, które można porównać. Da się przeprowadzić ustalenie ojcostwa przez stwierdzenie, czy wszystkie części DNA dziecka mają swój odpowiednik w DNA ojca i matki.

Zdobycie materiału genetycznego od człowieka, z którym nie ma się kontaktu może być trudne. Możliwe też, że nawet miejsce jego pobytu jest nieznane. Niezależnie od tego, ile posiadasz informacji na temat człowieka, którego chcesz poddać badaniom na ustalenie ojcostwa, zachęcamy do kontaktu z Biurem Detektywistycznym i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski. Wiemy, jak ustalić, gdzie przebywa domniemany ojciec oraz pośredniczyć w zebraniu od niego materiału genetycznego, który można poddać badaniom.