Niewolnictwo we współczesnym świecie

Niewolnictwo to wciąż aktualny problem.

Handel ludźmi polega na podstępnym odebraniu ofierze wolności, przetrzymywaniu jej i wykorzystaniu w celu osiągnięcia korzyści. Słowem – to niewolnictwo.

Grupy przestępcze stosują różne metody werbunku, w zależności od sytuacji potencjalnych ofiar. To często osoby bezrobotne, niewykształcone, z trudnych rodzin. Werbowanie odbywa się wtedy w miejscach, w których mogą przebywać, na przykład ośrodkach pomocy społecznej. Większość ofiar to kobiety, gdyż często celem przestępców jest świadczenie przez nie usług seksualnych. Niewolnictwo dotyczy też mężczyzn, wykorzystywanych na przykład w celu wykorzystania ich do pracy przymusowej.

Werbować można także za pomocą podstępu, wzbudzając w ofierze uczucia, obiecując wyjazd i pieniądze. Zdarza się nakłanianie do prostytucji.

Ofiary są często zastraszane wyrządzeniem krzywdy im bądź ich rodzinie. Werbując ofiary przestępcy potrafią stosować techniki manipulacji. Wmawiają ludziom, że do niczego się nie nadają, nie poradzą sobie sami, potrzebują ich pomocy.

Współczesne niewolnictwo może też dotknąć osoby, które chcą wyjechać za granicę, czy to na krótki czas, czy na stałe. Grupy przestępcze działają również w Internecie, wstawiając ogłoszenia o pracę, mogące być oszustwem. Aby je rozpoznać, warto zwrócić uwagę na to, czy propozycja zarobków nie jest zbyt wysoka, a kwalifikacje zbyt niskie. Dziwne, jeśli w ogłoszeniu nie wymaga się chociaż podstawowej znajomości języka. Przed spotkaniem najlepiej zdobyć jak najwięcej informacji o firmie i pracodawcy. Agencje pracy powinny działać legalnie i posiadać wpis na listę takich agencji. Istotne, by ustalić, gdzie można otrzymać pomoc na miejscu. Warto umówić się z bliską osobą na stały kontakt.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych zaginął wyjeżdżając do pracy za granicę i mogło dotknąć go niewolnictwo, zachęcamy do kontaktu. Biuro Top Detektyw Dariusz Korganowski pomoże uzyskać informacje o miejscu pobytu i losach danej osoby.

NA WOSTOK