Patologiczne zakupy to współczesny problem

Patologiczne zakupy to we współczesnym świecie duży problem

Patologiczne zakupy to uzależnienie, o którym często się nie mówi. Nie wydaje się szczególnie groźne, ale naprawdę może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Problem, a niby nic

Do niedawna uzależnienia wiązano z substancjami, takimi jak alkohol czy narkotyki. Występują jednak także uzależnienia behawioralne, czyli od pewnych czynności. Do nich właśnie należą patologiczne zakupy. Jest to też nazywane zaburzeniem z grupy kontroli nawyków i popędów lub zaburzeniem typu kompulsyjno-obsesyjnego. Do tej samej grupy należą uzależnienia od hazardu i telefonu.

Czynniki mogące wpływać na wystąpienie tego uzależnienia to skłonności do innych uzależnień, tendencja do podejmowania decyzji w sposób impulsywny, uzależnienia w rodzinie. Ryzyko popadnięcia w patologiczne zakupy wzrasta też w przypadku obniżonego przez dłuższy czas nastroju. Wiele złego robi też brak posiadania odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem.

Stan materialny danej osoby nie ma znaczenia, natomiast skłonność do impulsywnych zakupów jest większa u ludzi do 35. roku życia. Większość uzależnionych to kobiety.

Patologiczne zakupy a emocje

Przedmioty kupuje się pod wpływem silnej reakcji emocjonalnej oraz w celu redukcji napięcia i złego nastroju. Patologiczne zakupy cechuje rozmyślanie o danej rzeczy, potem planowanie kiedy i gdzie zostanie kupiona. Następnie jest moment kupowania, któremu towarzyszy euforia. Na koniec występują wyrzuty sumienia na myśl o wydanych pieniądzach.

To uzależnienie wbrew pozorom nie jest oczywiste do dostrzeżenia przez bliskie osoby. Często osoby uzależnione ukrywają zakupione przedmioty, nie noszą ich, nie używają, a nawet nie rozpakowują.

W celu radzenia sobie z tym uzależnieniem dobrym sposobem będzie wypracowanie z uzależnioną osobą pewnego systemu zachowania.  Zaleca się, aby nie nosiła przy sobie kart kredytowych, nie chodziła na zakupy, sama układała sobie zawczasu listę potrzebnych rzeczy. Ważne jest też, aby nie oglądała reklam i miała czas zaplanowany tak, aby nie mogła go znaleźć, by pójść na zakupy. Warto skontaktować się z psychologiem w celu podjęcia terapii uzależnień.

Patologiczne zakupy mogą prowadzić do rozpadów związków, zadłużania się, a nawet do bankructwa. Jak to bywa w przypadku każdego uzależnienia, jego ofiary się wstydzą, nie chcą się do niego przyznać.

Potrzebna pomoc

Aby jednak je pokonać, trzeba mieć świadomość problemu i wsparcie bliskich. Jeżeli masz podejrzenia, że któregoś z Twoich bliskich dotyka ten problem, polecamy kontakt z Biurem Detektywistycznym TOP Detektyw Dariusz Korganowski. Pomożemy w wykryciu i udowodnieniu problemu, aby doprowadzić do jego pokonania.

NA WOSTOK