Patologiczni kłamcy często są wśród nas

Patologiczni kłamcy są wśród nas.

Patologiczny kłamcy. Nazywa się to pseudologią, czyli patologiczną skłonnością do mówienia nieprawdy. Takich ludzi wśród nas jest bardzo dużo.

Często nikt nie patrzy na to jak na zaburzenie psychiczne, dlatego zdarza się, iż patologiczni kłamcy mają utrudnione życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe ze względu na swoje skłonności. Tak samo jak zwykłe kłamstwa, te w wykonaniu patologicznych kłamców mogą mieć cel i wynikać z wewnętrznej potrzeby. Czasem pojawiają się też bez żadnej konkretnej motywacji.

Przyczyny występowania tego zaburzenia nie są do końca oczywiste. Może być ono spowodowane wrodzonymi skłonnościami psychopatycznymi, jak również nabytymi urazami mózgu. Patologiczni kłamcy częściej pochodzą z patologicznych rodzin, ich nieprawdziwe historie są próbą rekonstrukcji trudnego dzieciństwa. Pseudologia wiąże się też z zaburzeniami osobowości- głównie z narcyzmem i borderline.

Takie kłamstwa nie mają nic wspólnego z urojeniami. Dlatego ciężko zdiagnozować mitomanię u schizofreników, gdyż niełatwo oddzielić urojenie od patologicznego kłamstwa. Patologiczni kłamcy dobrze wiedzą, że wymyślają, trudno im się jednak powstrzymać. Opowiadają w sposób złożony i rozbudowany, a jeśli dadzą się złapać, wymyślają wymówki.

Patologiczni kłamcy chętnie przedstawiają siebie jako bohatera lub wyjątkową jednostkę, by zyskać społeczną aprobatę. Równie często mogą przeinaczać fakty, aby postawić się w pozycji ofiary, w celu wzbudzenia zainteresowania i współczucia. Ich historie nie muszą być niemożliwe czy nieprawdopodobne, stąd też mogą budzić zaufanie u bliskich przez lata.

Jeżeli masz podejrzenia, że otaczają się patologiczni kłamcy, zachęcamy do skorzystania z usług Biura Detektywistycznego i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski, w celu zbadania takiej osoby wariografem. Jeżeli zaś podejrzewasz u bliskiego skłonności do mitomanii, warto zachęcić go do terapii.
NA WOSTOK