Podsłuchiwanie. Legalne czy nielegalne?

Podsłuchiwanie - legalne czy nie?

Z pojęciem podsłuchu spotykamy się bardzo często. Najczęściej takie informacje docierają do nas z mediów. Czytamy o tym w prasie, słuchamy w radio, lub dowiadujemy się podczas oglądania wieczornych wiadomości. Czy podsłuchiwanie jest legalne?

Zgodnie z przepisami kontroluje się zarówno rozmowy telefoniczne, jak i inne przekazy informacji. Podsłuchiwanie jako instrument ingerujący w nasze podstawowe prawa i wolności posiada prawne unormowanie. Ogranicza się go w odniesieniu do stosowania przez służby organów państwa.

Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem będzie podsłuchiwanie prywatne, nieprzekraczalną granicę stanowią normy konstytucyjne. Z nielegalnością stykamy się wówczas, gdy osoba posługująca się urządzeniem podsłuchowym stosuje je w celu pozyskania informacji, do której nie ma uprawnień.

Wykorzystanie takiego dowodu w postępowaniu sądowym może zostać uznane za dopuszczalne szczególnie w sprawach pracowniczych i małżeńskich (zwłaszcza o rozwód).

Nagrywanie słów partnera rozmowy, przy spełnieniu odpowiednich przesłanek, bywa legalne. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach podsłuch to narzędzie, po które sięga się coraz częściej i chętniej.

Aby wiedzieć więcej, zwróć się do Biura detektywistycznego TOP Detektyw.

Szkoła rosyjskiego NA WOSTOK WOSTOK Consulting Agencja contentu prawniczego

Leave a Comment