Skutki i konsekwencje przepracowania

Konsekwencje przepracowania mogą być zgubne.

Pracoholizm to stan polegający na silnym przymusie wykonywania czynności związanych z pracą. Skutki i konsekwencje przepracowania mogą być zgubne.

Wiążą się też ze złym samopoczuciem w momentach, gdy wykonywanie pracy jest utrudnione. Ten nałóg należy więc do grupy uzależnień behawioralnych, czyli takich, które dotyczą wykonywania jakiejś czynności. To uzależnienie ma miejsce wówczas, gdy praca staje się najważniejszym aspektem życia. Daje znacznie większą satysfakcję niż życie rodzinne albo realizowanie pasji w czasie wolnym. Konsekwencje przepracowania objawiają się w zaniedbaniu relacji z bliskimi osobami. Widać je też na polu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ten nałóg może wiązać się z niektórymi cechami osobowości, takimi jak perfekcjonizm. Do ucieczki w pracę mogą być też bardziej skłonne osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Spełniając się zawodowo, mogą się dowartościować i poczuć lepiej. Bardziej narażone na popadnięcie w pracoholizm i konsekwencje przepracowania są też osoby, którym brakuje spełnienia w innych aspektach życia. Mogą kompensować oni w ten sposób takie braki. Na taki stan mogą wpływać także wzorce wyniesione z domu rodzinnego.

Uzależnienie od pracy jednak w odróżnieniu od innych uzależnień bywa nałogiem społecznie akceptowanym, pracoholik budzi szacunek przez swoje poświęcenie się danej dziedzinie. Tak oddanego pracownika chce mieć wielu pracodawców.

Ciągłe życie z poczuciem presji wpływa jednak negatywnie na takie osoby. Konsekwencje przepracowania mogą wystąpić w sferze zdrowotnej – na przykład jako nadciśnienie czy choroby serca. Pracoholicy mogą też nie dbać o sen i prawidłowe odżywianie, a także sięgać po używki.

Twój partner lub inna bliska Ci osoba, znika na długie godziny i chcesz dowiedzieć się, czy to praca, czy inny czynnik jest tego powodem? Zapraszamy do kontaktu z Biurem Detektywistycznym i Ochrony Top Detektyw Dariusz Korganowski.
NA WOSTOK