Szantaż emocjonalny – cicha manipulacja

Szantaż emocjonalny w założeniu ma przynieść korzyść szantażyście.

Szantaż emocjonalny polega na wywieraniu na kimś presji i wymuszaniu czegoś, grożąc na przykład ujawnieniem tajemnic ofiary czy informacji, które mogłyby jej zaszkodzić.

Sprawcy szantażu kojarzą się z reguły z przestępcami wymuszającymi pieniądze, ale mogą nimi być również znajome, a nawet bliskie osoby. To one wbrew pozorom najczęściej stosują szantaż emocjonalny.

To technika manipulacji wykorzystująca uczucia ofiary. Taka osoba często nie zdaje sobie sprawy, że padła ofiarą szantażu. Nie podejrzewa osoby bliskiej o robienie jej krzywdy. Sprawcy stosują tę technikę manipulacji świadomie, wiedzą też z jaką reakcją się spotkają.

Wyróżnia się cztery typy osób stosujących szantaż emocjonalny:

  • prokurator – zastrasza, jest agresywny, grozi karą za niewykonanie poleceń, ofiara wykonuje je ze strachu przed spełnieniem gróźb;
  • biczownik – grozi zrobieniem sobie krzywdy lub samobójstwem, gdy jego oczekiwania nie zostaną spełnione, wzbudza w ofierze poczucie winy;
  • cierpiętnik – informuje, że będzie cierpieć, jeśli ofiara nie zrobi tego co każe, stara się wzbudzić współczucie, żądania są spełniane, by uwolnić się od wyrzutów sumienia;
  • kusiciel – obiecuje korzyści (materialne czy uczuciowe) w zamian za spełnianie oczekiwań, obietnic nie dotrzymuje, stawiając kolejne wymagania.

Ofiary, które dotyka szantaż emocjonalny od bliskiej osoby często czują się winne i bezradne. Wstydzą się tego, że jak niesłusznie sądzą, to one mogły doprowadzić do takiej sytuacji. Nie czują się bezpiecznie, ale mają poczucie zobowiązania wobec sprawcy. Dlatego tak ciężko jest się im od niego uwolnić. Sytuacja drastycznie wpływa na ich poczucie własnej wartości.

Szantaż emocjonalny jest objawem przemocy psychicznej. Dlatego najważniejsze, by uwierzyć, że winę ponosi tylko sprawca. Zachęcamy do kontaktu z Biurem Detektywistycznym Top Detektyw Dariusz Korganowski. Możemy pomóc udowodnić winę szantażysty i ułatwić uwolnienie się od problemu raz na zawsze.
NA WOSTOK