Zaginięcia. Czas nie jest sprzymierzeńcem

Zaginięcia dotyczą osób w każdym wieku.

W 2017 roku polska policja odnotowała ponad 19 500 przypadków zaginięć, z czego ponad jedną trzecią stanowią niepełnoletni. Aby udało się odnaleźć zaginionego, bardzo ważny jest czas, w jakim zostaną rozpoczęte poszukiwania. Zaginięcia. Jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Zaginięcia i ich przyczyny – dorośli

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, często są to zaburzenia psychiczne, a także depresja. Sprawiają one, że zaginiony opuszcza miejsce pobytu, nawet z zamiarem popełnienia samobójstwa. Często też powodem zaginięć są wypadki. Zdarza się także, że dorośli ludzie świadomie odchodzą z domu, bez pożegnania, nagle zrywając kontakt z bliskimi. Są to osoby przytłoczone problemami, zwykle finansowymi lub rodzinnymi. Nie widząc innego wyjścia, dobrowolnie decydują się na taki krok. Rozpoczynają wtedy nowe życie gdzieś indziej. Zaginięcia mogą również dotyczyć starszych osób, chorujących na demencję czy chorobę Alzheimera. Wskutek zaburzeń pamięci nie są one w stanie znaleźć drogi powrotnej do domu.

Zaginięcia małoletnich

Jeśli chodzi o zaginięcia małoletnich, zdarzają się one na skutek ucieczek z domów albo placówek, w których przebywali. Dotyczy to na ogół nastolatków. Do tych zaginięć może dochodzić z powodu trudnego etapu dorastania, poczucia niezrozumienia przez dorosłych.

W przypadku małych dzieci częstą przyczyną, której efektem są zaginięcia, jest zaniedbanie ze strony rodziców. Zdarzają się też przypadki uprowadzeń przez obce osoby, ale nie tylko. Mają miejsce uprowadzenia rodzicielskie. Jest to sytuacja, gdy jeden z rodziców wywozi dziecko do miejsca nieznanemu drugiemu, przy czym oboje posiadają nad dzieckiem pełną władzę rodzicielską. Dzieje się tak, gdy skonfliktowani rodzice nie potrafią porozumieć się w kwestii miejsca zamieszkania dziecka. Jeden z rodziców może na przykład chcieć się wyprowadzić za granicę, ale nie chcąc tracić kontaktu z dzieckiem, wywozi je ze sobą.

Detektyw pomoże w poszukiwaniach

Niezależnie od tego, z jakiego powodu doszło do zaginięcia, jeżeli nie wiesz, gdzie przebywa bliska Ci osoba, lepiej szukać pomocy jak najszybciej. Biuro Detektywistyczne Top Detektyw Dariusz Korganowski jest w stanie podjąć jak najszybsze działania, by zlokalizować zaginioną osobę i sprowadzić ją bezpiecznie do domu.

Autor: Patryk Szulc
NA WOSTOK