Złodzieje niejedno mają oblicze i dlatego są skuteczni

Złodzieje mają wiele metod

Według statystyk w Polsce w 2017 roku złodzieje dokonali ponad 65000 kradzieży z włamaniem. Chociaż ta liczba maleje, warto dowiedzieć się, jak się chronić.

Drzwi do mieszkania

Mimo tego, iż pewnie każdy z nas zamyka drzwi od mieszkania na noc, często zapomina o zamknięciu drzwi po wejściu do domu. Często rzucamy torbę czy plecak w przedpokoju niedaleko wejścia, tak samo w bliskim zasięgu jest nasza kurtka, nierzadko z kluczykami do samochodu. Złodzieje mogą czekać na taki moment. Cichutko naciskając na klamkę, chcą pozbawić nas portfela lub kluczyków do auta. Jeśli zostanie zauważony, może udawać sąsiada, który pomylił piętra.

Złodzieje czy akwizytorzy?

Podobnym sposobem kradzieży jest sposób na “akwizytora” lub “pana z elektrowni”. W tym przypadku często okradane są ufne osoby starsze. Pan, opowiadający w ciekawy sposób o produkcie, który chce sprzedać, nie wzbudzi podejrzeń. Poprosi o szklankę wody, a w tym czasie będzie miał chwilę, by sięgnąć po coś cennego. Osoba rzekomo sprawdzająca liczniki, również będzie miała okazję do rozejrzenia się po domu.

Śpij czujnie

Popularną metodą kradzieży, zwłaszcza w okresie letnim, jest metoda “na śpiocha”. Złodzieje wchodzą przez otwarte na oścież okno lub drzwi balkonowe. Gdy domownicy śpią, zdarza się, że złodzieje mają czas na splądrowanie całego mieszkania.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak zabezpieczyć się przed tego typu kradzieżami? Co najważniejsze – zamykać drzwi wejściowe, nawet gdy jesteśmy w domu. Nie należy też zostawiać otwartych okien podczas naszej nieobecności czy w nocy. Można zamontować kraty w oknach, co polecamy zwłaszcza lokatorom mieszkań na parterze. Dobrze też mieć ograniczone zaufanie do nieznajomych pukających do naszych drzwi. To mogą być złodzieje. Wszelkie osoby podające się za kontrolerów gazowych, wodociągowych i tym podobne, poprośmy o okazanie legitymacji. Można też przed zaproszeniem takich osób do mieszkania skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową czy administracją. Warto też poznać swoich sąsiadów i móc liczyć na ich pomoc w trudnych sytuacjach. Dobrze rozważyć montaż systemu alarmowego.

Zgłoś się do specjalistów

Ważne, by zabezpieczyć się jak najlepiej przed kradzieżą. Jeśli niestety złodzieje już Was odwiedzili, zachęcamy do kontaktu z Biurem TOP Detektyw w celu namierzenia sprawców.

NA WOSTOK