Higiena komunikacji w środowisku zainfekowanym (podsłuchami i elektroniką)

Pomysłowość osób montujących podsłuchy nie zna granic, dlatego samo zorientowanie się, że jesteśmy podsłuchiwani to dopiero połowa sukcesu. Musimy przecież pamiętać, że nie znamy ani technologii użytej przez szpiega, ani skali na jaką działa dany podsłuch, ani tego jak długo trwa już ten proceder. Zachęcamy więc do przeczytania kilku wskazówek, które pomogą w miarę bezpiecznie komunikować się w środowisku skażonym podsłuchami.

Jeśli podejrzewasz, że twoje otoczenie zostało zainfekowane podsłuchami, powinieneś zachować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim zachowuj się swobodnie i nie zdradź, że wiesz o inwigilacji. Za podsłuchami może stać praktycznie każdy, dlatego nie rozmawiaj z nikim na ten temat. Bądź podejrzliwy i dociekliwy w stosunku do każdego, kto ma dostęp do twojego otoczenia.

Pamiętaj, że gdy nie wiadomo jakie urządzenia są wykorzystywane do podsłuchiwania, należy ze szczególną ostrożnością obchodzić się z każdym przedmiotem – zwłaszcza elektronicznym. Jeśli musisz powiedzieć komuś o swoim odkryciu, zrób to poza miejscem w którym obecnie przebywasz. Najbezpieczniej, jeśli w trakcie rozmowy nie masz przy sobie telefonu, a jeśli już go masz, to najlepiej będzie jeśli rozłożysz go na części pierwsze.

Przebywając w podsłuchiwanym miejscu bezwzględnie nie zdradzaj żadnych cennych informacji. Możesz także porozumiewać się pewnym ustalonym szyfrem, który będzie trudny do odczytania przez osoby podsłuchujące. Jeśli koniecznie chcesz przekazać coś ważnego w zainfekowanym pomieszczeniu, możesz napisać to na kartce papieru i dać do przeczytania rozmówcy.

Bądź ostrożny korzystając z urządzeń elektronicznych, bardzo często to one są nośnikami szpiegowskich rejestratorów dźwięku. Aby w miarę bezpiecznie funkcjonować w środowisku zainfekowanym, warto zaopatrzyć się w nowy aparat telefoniczny ze świeżym numerem. Taki manewr pozwoli uniknąć wycieku informacji jeśli źródłem przecieku jest komórka.

Sporym utrudnieniem dla osób podsłuchujących są dodatkowe dźwięki rejestrowane na urządzeniu szpiegującym. Może to być na przykład głośna muzyka lub gwar ulicy dochodzący zza okna. W ten sposób nagrywane rozmowy stają się mniej wyraźne i trudniejsze do odszyfrowania.

Reasumując, komunikacja w zainfekowanym środowisku jest bardzo trudna i wymaga zachowania najwyższych środków ostrożności. Jeśli nie musisz, nie rozmawiaj o istotnych sprawach w podsłuchiwanym pomieszczeniu. Ważne kwestie najbezpieczniej omawiać na neutralnym gruncie, który znajduje się poza podsłuchiwanym pomieszczeniem. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że źródłem przecieku jest właśnie aparat telefoniczny. Najrozsądniej jest zaopatrzyć się w nowy sprzęt, który jest wolny od podsłuchu.

Bardzo istotne jest również zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty z zakresu wykrywania podsłuchu. Przestrzeganie zasad ostrożności w środowisku zainfekowanym aparaturą podsłuchową jest bowiem tylko doraźnym działaniem. Aby pozbyć się problemu i znów móc funkcjonować normalnie, niezbędna jest interwencja osoby kompetentnej w tym zakresie, dysponującej odpowiednim sprzętem.

WSPÓŁPRACA I POMOC
KWALIFIKACJE, KSZTAŁCENIE, ROZWÓJ I ZAUFANIE
ETYKA I BEZPIECZEŃSTWO

Partnerzy

Dlaczego
Warto nam zaufać?