Jak rozpoznać wyciek informacji?

Po czym poznać, że informacje zaczynają wyciekać – różnica między zbiegiem okoliczności a ewidentnym rozpracowywaniem.

Po ostatniej aferze taśmowej już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ogromne szkody może wyrządzić nielegalnie zamontowany podsłuch. Wielu osobom trudno jest jednak obiektywnie ocenić, czy w ich otoczeniu może być zainstalowane urządzenie podsłuchujące. W tym artykule postaramy się przekazać garść praktycznych informacji, które każdemu z Was pomogą wykryć ewentualne niebezpieczeństwo.
Ważna rada na sam początek brzmi – bądź czujny, ale nie popadaj w skrajność. Najważniejsze to dokładnie obserwować swoje otoczenie i być wyczulonym na charakterystyczne sygnały, które zostaną przedstawione poniżej. Zalecana jest również dyskrecja, która może pomóc w ujęciu szpiega, a tym samym w ostatecznym rozwiązaniu problemu podsłuchu.

Sygnały z otoczenia
Najlepszą i najprostszą profilaktyką przeciwko podsłuchom jest obserwacja zachowania ludzi w swoim własnym otoczeniu i logiczne łączenie faktów. Jeśli coraz częściej dowiadujesz się ważnych informacji na temat swojej osoby bądź firmy od osób trzecich, to już w tym momencie powinna zapalić się w twojej głowie przysłowiowa czerwona lampka. Jeśli poufne dane regularnie dostają się w niepowołane ręce, można przypuszczać, że nie stoi za tym jedynie przypadek.

Zdarza się, że przestępcy dokonują włamania w celu montażu podsłuchu. Jeśli po takim zajściu nie zginęło nic cennego, to może to być znak, że motywem włamania była chęć instalacji urządzeń podsłuchowych.

W takiej sytuacji powinieneś zastanowić się komu może zależeć na przechwyceniu informacji będących w twoim posiadaniu lub na zdestabilizowaniu sytuacji, w której się obecnie znajdujesz. Twoje podejrzenie oczywiście w pierwszej kolejności padnie na konkurencję, jednak krąg podejrzanych powinien być otwarty do momentu całkowitego wyjaśnienia sprawy. Pamiętaj, ze dyskrecja działa na twoją korzyść.

Jeśli jesteś podsłuchiwany, to urządzenie rejestrujące najprawdopodobniej zostało ukryte w twoim najbliższym otoczeniu.
Zwróć uwagę na dziwne szumy lub zniekształcony głos w słuchawce twojego telefonu. Niektóre urządzenia podsłuchujące – zwłaszcza te niższej jakości – mogą powodować bowiem problemy techniczne na linii telefonicznej, które objawiają się między innymi dziwnym pogłosem lub „bulgotaniem” w słuchawce.

Bardzo dużo radiowych urządzeń szpiegowskich funkcjonuje na tej samej częstotliwości co zwykłe radia. Jeśli więc w twoim biurowym lub samochodowym odbiorniku cały czas słyszysz szumy i nie możesz w żaden sposób tego naprawić, może to oznaczać, że ktoś zaimplementował Ci podsłuch.

Warto także obserwować detale w swoim najbliższym otoczeniu. Przesunięte włączniki światła, kontakty elektryczne czy czujniki dymu mogą zasygnalizować miejsce ukrycia rejestratora. Podobnie jest w przypadku delikatnych punktowych przebarwień na ścianie lub suficie. Bardzo częstym miejscem montażu podsłuchu jest także podłoga, co może zdradzić subtelne wybrzuszenie pod wykładziną. Te wszystkie miejsca mogą być źródłem wycieku poufnych danych.

Bardzo niebezpieczne mogą okazać się także drobne upominki wręczone przez kontrahenta biznesowego. Bardzo łatwo umieścić w nich niewielkie urządzenie, które może rejestrować treści rozmów. Lepiej więc z dużą dozą ostrożności podchodzić do wszelkiego rodzaju drobiazgów otrzymanych od osób trzecich.

Reasumując, istnieje wiele sygnałów, które podpowiadają nam czy wycieki informacji z naszego otoczenia to kwestia przypadku, czy celowego działania osób trzecich. Najważniejsza jest czujność i dyskrecja, a kiedy nasze obawy zaczną się potwierdzać, jedynym ratunkiem jest kontakt z profesjonalistą w dziedzinie wykrywania podsłuchów. Jedynie fachowiec posiada odpowiednią wiedzą i sprzęt, który pozwoli zlokalizować szkodliwie urządzenia szpiegowskie. Warto wiedzieć, że im dłużej zwlekamy ze zwróceniem się o pomoc do profesjonalisty, tym większe straty ponosimy my sami bądź nasza firma.

­­

WSPÓŁPRACA I POMOC
KWALIFIKACJE, KSZTAŁCENIE, ROZWÓJ I ZAUFANIE
ETYKA I BEZPIECZEŃSTWO

Partnerzy

Dlaczego
Warto nam zaufać?