Phishing, czyli metoda oszustwa w sieci

Phishing to popularna metoda oszustwa internetowego.

Internet przynosi nam na co dzień niezliczone korzyści. Jest jednak także źródłem zagrożeń, takich jak phishing – podszywanie się pod inną osobę.

Po co? W różnych celach, między innymi wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub danych kart płatniczych. Często dzieje się to w popularnych mediach społecznościowych. Użytkownik dostaje wiadomość od osoby podszywającej się pod administratora strony, w której znajduje się link. Po kliknięciu, jest przenoszony do fałszywej strony, na której pojawia się prośba o ponowne wprowadzenie swoich danych.

Phishing to przemyślane działanie

Zazwyczaj użytkownika przekonuje informacja o rzekomym zablokowaniu konta, jeżeli polecenie nie zostanie wykonane. W ten sposób sprawca może uzyskać dostęp do danych logowania na konkretnej stronie. Może też dotrzeć do prywatnych wiadomości i podszywać się pod osobę, której dane wykradł.

Phishing to również fałszywe wiadomości, niejednokrotnie rozsyłane rzekomo w imieniu banków. Tak samo jak w przypadku mediów społecznościowych, ofiara może dostać wiadomość o blokadzie konta bądź innej podejrzanej aktywności, którym da się podobno zapobiec udowadniając swoją tożsamość poprzez podanie szczegółowych informacji dotyczących karty płatniczej. Oszuści mają wtedy możliwość wypłacenia pieniędzy z konta ofiary.

Jak się chronić?

Podstawową metodą uchronienia się przed internetowymi oszustwami takimi jak phishing, jest uważne sprawdzanie źródeł otrzymanych wiadomości. Dalej – pamiętaj, aby nie klikać w podejrzane linki, a jeśli już otworzyłeś stronę, to przynajmniej sprawdź jej autentyczności! W razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z administratorami strony, z której miała przyjść taka wiadomość i po prostu zapytać, czy faktycznie ją wysłali.

Detektyw zna mechanizm phishingu

Jeśli phishing dotknął również Ciebie, albo jesteś ofiarą innego oszustwa internetowego, może Ci pomóc detektyw. Zapraszamy zatem do Biura Detektywistycznego TOP Detektyw Dariusz Korganowski w celu odnalezienia sprawców i odzyskania pieniędzy.

Autor: Patryk Szulc
NA WOSTOK