Szantaż w pracy. Czy szef może nie pozwolić mi odejść?

Szantaż w pracy dotyka pracowników i przełożonych

Szantaż w pracy to zjawisko powszechne, choć często zatajane, a nawet nie do końca uświadamiane osobie, która mu ulega.

Szantaż w pracy – groźby

Pierwszym rodzajem tego, jak wygląda szantaż w pracy, jest powiązanie z groźbą lub zastraszaniem. Przykładowo pracownik bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki, ma poprawne relacje z pracodawcą. Pewnego dnia szef składa mu wątpliwą pod względami etycznymi propozycję. Może to być zlecenie zrealizowania jakiegoś przedsięwzięcia, które jest związane z obowiązkami w firmie. Może być kwestią całkowicie prywatną, niemniej jednak jest niezgodną z prawem, albo wykraczającą poza moralne granice pracownika. Gdy szef spotyka się z odmową, jego sposobem na przekonanie do wykonania zadania jest groźba zwolnienia z pracy.

Szantaż w pracy – emocje

Druga forma, jaką przyjmuje szantaż w pracy, wiąże się z aspektem emocjonalnym. Ma on miejsce wtedy, gdy to pracownik jest zdecydowany na rezygnację z pracy. Pracodawca jednak mu to uniemożliwia stosując argumenty na pozór będące pochlebstwami. Są to różne słowa. “Nie możesz nas teraz opuścić, nie damy sobie rady”. “Jak Ty się zwolnisz to inni też, nie możesz mi tego zrobić”. “Poczekaj jeszcze miesiąc, teraz akurat bardzo jesteś potrzebny firmie”. Ten miesiąc może ciągnąć się nawet latami.

Takie argumenty, a w praktyce szantaż w pracy, często przekonują pracowników do pozostania, gdyż wzbudzają u nich poczucie winy. Jest to bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące, ponieważ decyzja gdzie pracujemy powinna należeć tylko do nas, każdy ma prawo chcieć coś zmienić w swoim życiu. Podobnie szantaż to wmawianie podwładnemu, że nie może odejść, gdyż jest teraz winien oddanie i posłuszeństwo pracodawcy, za to że zechciał go zatrudnić czy pomógł mu w trudnej sytuacji.

Nie tylko pracownik

Szantaż w pracy może dotyczyć nawet przełożonych. Aby uniknąć zwolnienia, pracobiorca może dopuścić się groźby zgłoszenia mobbingu albo molestowania, które faktycznie nie miały miejsca. Grozić może także ujawnieniem tajemnic służbowych albo złożeniem pozwu do sądu.

Bez względu na to, jaką formę przyjmuje szantaż, zapraszamy do kontaktu z Biurem Detektywistycznym Top Detektyw Dariusz Korganowski, jeśli chcesz ukrócić ten proceder.
NA WOSTOK