Zagrożenia i korzyści wynikające z posiadania telefonu

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć korzyści wynikających z posiadania telefonu. Łatwiej jest za to bez większego zastanowienia wymienić choćby tuzin minusów, które wynikają z jego braku. Rozpatrując tą kwestię z perspektywy zagrożenia, jakim są podsłuchy ta teza nie jest już jednak aż tak oczywista. Może się bowiem okazać, że nasz telefon jest źródłem, przez które szerokim strumieniem wyciekają cenne informacje, a to z kolei może wiązać się z realnym stratami materialnymi ponoszonymi na przykład przez naszą firmę.

Telefony są obecnie niezbędne w życiu codziennym, a bez ich pomocy prowadzenie jakiegokolwiek biznesu jest praktycznie niemożliwe. Za ich pośrednictwem załatwiamy nie tylko tak błahe i prozaiczne sprawy, jak choćby zamówienie taksówki czy pizzy, ale również omawiamy szczegóły ważnych kontraktów lub przekazujemy poufne informacje, które nie powinny wydostać się poza grono zaufanych odbiorców. Wyobraź sobie jednak sytuację, w której twoja konkurencja zainfekowała telefon z którego korzystasz i bez twojej wiedzy przechwytuje wszelkie informacje, które dotyczą twojej firmy. Myślę, że każdy potrafi wyobrazić sobie konsekwencje, jakie z tego płyną.

Oczywiście receptą na to zagrożenie nie jest wyrzucenie swojej komórki do kosza. Tutaj trzeba nieco bardziej wyrafinowanych metod. Przede wszystkim należy być czujnym i ostrożnym. Warto również pamiętać, że nie wolno bezgranicznie ufać elektronice, dlatego sprawy najwyższej wagi w miarę możliwości najlepiej przekazywać twarzą w twarz w bezpiecznym neutralnym miejscu. Najważniejsze to uświadomić sobie, że informacje które posiadasz mogą być obiektem pożądania osób trzecich, dlatego należy je chronić tak, jak inne cenne rzeczy.

Niekontrolowany wyciek danych może mieć katastrofalne skutki dla Ciebie lub dla twojej firmy. Warto więc obserwować zachowanie swojego telefonu i być wyczulonym na sygnały, które mogą wskazywać, że jest on zainfekowany podsłuchem. Twoją uwagę powinny zwrócić sytuacje w których po odłożeniu słuchawki nadal słyszysz dźwięk lub regularnie masz do czynienia z głuchymi telefonami. O zainstalowanym podsłuchu może świadczyć również fakt, że z słuchawki dochodzą dziwne niezidentyfikowane dźwięki lub występują nagłe zmiany głośności.

W dobie miniaturyzacji bardzo trudno zamontować pluskwę we wnętrzu telefonu komórkowego. Oczywiście pomysłowość przestępców nie zna granic, zatem i takiego scenariusza nie można wykluczyć. O wiele skuteczniejszym i prostszym sposobem jest z kolei zainstalowanie podsłuchu w formie aplikacji wgrywanej do systemu telefonu komórkowego.

W bardzo wielu przypadkach obecność wrogiej aplikacji można zauważyć samodzielnie – zwłaszcza, jeśli jest ona stworzona przez amatora. Amatorskie oprogramowanie może na przykład pozostawiać w rejestrze rozmów numer, z którego dokonywano podsłuchu. Jeśli właściciel komórki jest czujny, może w takiej sytuacji szybko wychwycić szpiegowski numer telefonu. Słabej jakości programy służące do podsłuchu potrafią zaburzać poprawne funkcjonowanie telefonu. Oznakami tego są między innymi zawieszanie telefonu lub niekontrolowane miganie wyświetlacza.

Każdy, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoich rozmów telefonicznych powinien zaopatrzyć się w specjalny program PhoneCrypt, który chroni przed próbami przejęcia kontroli nad telefonem. Aplikacja pozwala zachować pełną prywatność i bezpieczeństwo komunikacji za pośrednictwem telefonów komórkowych i stacjonarnych systemów telefonicznych. Ogromnym atutem oprogramowania jest intuicyjność jego obsługi oraz fakt, że w żaden sposób nie ingeruje on w wewnętrzne funkcje systemu.

Leave a Comment