Co może a czego nie może detektyw?

Co może a czego nie może detektyw?

Telewizyjne wyobrażenia o pracy detektywa powodują, że osoby chcące skorzystać z usług detektywa w prawdziwym życiu nie wiedzą, czego powinny oczekiwać. Co może a czego nie może detektyw?

Czego nie może detektyw?

Programy paradokumentalne, w których pojawia się prywatny detektyw pokazują, jak bez problemu montuje o pod cudzym samochodem nadajnik GPS, w telefonie podsłuch, a w obcym mieszkaniu ukryte kamery. Zwykle są one wręcz mikroskopijne i w dodatku nie mają okablowania czy stałego źródła zasilania. Tymczasem sama obserwacja prowadzona „na żywo” przez detektywa ogranicza się do minimum.

Wszystkie te kwestie to tak naprawdę mit. Przede wszystkim dlatego, że nie może instalować żadnych urządzeń inwigilujących w rzeczach czy miejscach, które nie należą do klienta. Można to zobrazować prostym przykładem. Otóż, jeśli klient chciałby zamontowania kamery w mieszkaniu należącym wyłącznie do jego partnerki, w praktyce nie ma do tego lokalu żadnych praw. Tym bardziej nie ma ich detektyw, więc jego wejście do mieszkania i montaż urządzeń nagrywających byłby przestępstwem. Raz, że mowa o włamaniu, a dwa, być może nawet o naruszeniu miru domowego.

Kolejna sprawa – na rynku rzeczywiście są dostępne urządzenia nagrywające ukryte w przedmiotach codziennego użytku bądź o małej wielkości. To na przykład długopis, pendrive czy guzik na torbie bądź plecaku. Tyle, że żadne z nich nie zadziała dłużej niż kilka godzin bez akumulatora lub bez dostępu do stałego źródła prądu. Zwykle im wieksza pojemność akumulatora, tym on sam jest większy, a więc nie pozostanie niezauważony.

Co może detektyw?

Podstawową technikę pracy stanowi stała bądź wyrywkowa obserwacja obiektu. Poprzedza ją rozpoznanie posesyjne. To ustalenie, jak obiekt wygląda, gdzie mieszka, gdzie pracuje, jaki ma plan dnia, jakim pojazdem się porusza i dokąd jeździ. Podczas obserwacji wykonuje się dokumentację fotograficzną, a całość opisuje się w sprawozdaniu z przeprowadzonych czynności. Na to pozwalają przepisy – przetwarzanie danych i informacji o osobach bez ich wiedzy.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z biurem detektywistycznym TOP Detektyw i prywatnym detektywem Dariuszem Korganowskim.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com