Stres to coraz częściej cichy zabójca

Stres towarzyszy w życiu każdemu z nas, ale nie zawsze można sobie z nim poradzić.

Często obawiamy się dzielić się z innymi naszymi problemami, osobistymi tajemnicami. Dlatego, że czujemy wtedy wstyd i zażenowanie, a to rodzi stres.

Szczególnie ciężko jest wtedy introwertykom. Trudna, nierozwiązana, ważna sprawa powoduje ciągłe ruminacje. Słowem – ciągłe przejmowanie się i rozpamiętywanie sytuacji. Tak powstaje stres. Jak bardzo szkodliwe jest być długotrwale na niego narażonym?

Stres powoduje, że organizm wytwarza hormony: adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol. Ich zadaniem jest zapewnienie organizmowi gotowości. Poprawia krążenie i zwiększa częstotliwość rytmu serca.

Jednak nadmierny i utrzymujący się stres może powodować palpitacje i arytmię serca. Długotrwałe oddziaływanie tych hormonów sprzyja nadciśnieniu, które z kolei zwiększa ryzyko zawałów. Efektem działania kortyzolu jest też odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Aby zrozumieć, jak może być to groźne, wystarczy wyobrazić sobie, że powstają wtedy zakrzepy, które utrudniają przepływ krwi.

Skurcze mięśni, które powoduje adrenalina, mogą powodować bóle głowy. Prowadzi to niekiedy do jego chronicznej formy, która może trwać nawet lata.

Stres wpływa negatywnie także na układ pokarmowy. Skutkiem może być między innymi ból brzucha, zgaga, a nawet zespół jelita drażliwego.

Utrzymujący się, zbyt wysoki poziom adrenaliny może prowadzić do zapaleń błon śluzowych narządów i rozwoju wrzodów.

Niewarto długotrwale narażać się na stres. Jednak są ludzie, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu spędzającej sen z powiek sprawy. Aby to zrobić, zapraszamy na bezpłatną konsultację do Biura TOP Detektyw, może się okazać, że jesteśmy w stanie, zachowując dyskrecję, znaleźć rozwiązanie delikatnego problemu.
NA WOSTOK