Cyberprzemoc – nowy wymiar przemocy psychicznej

Cyberprzemoc to nowe, ale coraz popularniejsze zjawisko

Cyberprzemoc jest zjawiskiem stosunkowo nowym – narodziło się ono wraz z rozwojem technologicznym i wraz ze wzrostem zasięgów Internetu ciągle rośnie w siłę.

Cyberprzemoc, inaczej nazywana też cybermobbingiem lub cyberbullyingiem, to zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie i stosowanie przemocy we wszelkich innych formach za pośrednictwem Internetu czy dowolnego komunikatora.

Badanie Dana Olweusa w 2013 roku wykazało, że tego rodzaju przemoc charakteryzuje się trzema podstawowymi właściwościami:

  • regularnością – ofiara doświadcza jej regularnie przez dłuższy czas;
  • nierównowagą sił – sprawca jest znacznie silniejszy od ofiary, dzięki określonym cechom, ofiara czuje się bezradna;
  • intencjonalnością – sprawcy są świadomi wyrządzenia krzywdy i mają taki zamiar.

To samo badanie wykazało, że cyberprzemoc negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne ofiar. Najczęściej skutkuje zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Mogą one pozostawić ślad w życiu ofiar na długie lata. Choćby dlatego są często przyczyną izolowania się od ludzi, samookaleczania czy prób samobójczych.

Prześladowania za pośrednictwem Internetu są bardzo krzywdzące dlatego, bo obraźliwa treść może być szybko dostępna niemal dla wszystkich. Można ją łatwo pobrać czy skopiować, dlatego nawet po usunięciu nie zniknie. Cyberprzemoc jest zjawiskiem tak popularnym, gdyż nie wymaga odwagi do obrażania kogoś twarzą w twarz.

Sprawca czuje się anonimowy i bezkarny. Są jednak sposoby odnalezienia go i udowodnienia mu winy. W 2011 roku weszła w życie poprawka do Kodeksu karnego, na mocy której cyberprzemoc jest uznana za czyn zabroniony. Może za nią grozić kara pozbawienia wolności.

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko jesteście ofiarą, nie wahaj się szukać pomocy. Skontaktuj się z nami.Wykwalifikowany personel Biura TOP Detektyw jest w stanie namierzyć sprawców, aby odpowiedzieli za swój czyn.

NA WOSTOK