Gra wysokiego ryzyka

hazard

Nie sposób wyobrazić sobie zdrowej osobie, jak strasznym zaburzeniem jest uzależnienie. To stan psychicznej lub  fizycznej zależności od danego środka lub czynności. ciągłe poczucie “uwiązania”. Jednym z nałogów, bardzo trudnym do wykrycia przez bliskie osoby, jest uzależnienie od hazardu.

Nałogowcy najczęściej ukrywają swoje poczynania, jednak im szybciej zostanie im udzielona pomoc, tym większe są szanse powodzenia. Jeżeli przeczucie podpowiada, że bliska osoba znikając często z domu, popadła w problem hazardowy, Biuro Top Detektyw może pomóc to wykryć. Wsparcie bliskich i przekonanie uzależnionego do podjęcia leczenia jest na wagę złota.

Uzależnienie od hazardu ma cztery fazy. Pierwszą jest faza zwycięstw. Początkowo gra jest dosyć rozważna i okazjonalna, pojawiają się pierwsze, nieduże wygrane. Wtedy przychodzi chęć zdobycia wielkiej wygranej, więc obstawiane są coraz wyższe stawki w coraz częstszych grach. Nawet, gdy wielka wygrana zostanie zdobyta, uzależniony dąży do zdobycia jej raz jeszcze, co nazywane jest nieuzasadnionym optymizmem. Ryzykuje więc jeszcze większe kwoty.

Druga faza zwana jest fazą strat. Przez nieostrożną grę przegrywane są duże pieniądze, pojawiają się długi. Uzależniony zaczyna poświęcać inne sfery swojego życia na rzecz zdobycia wymarzonej wielkiej wygranej, do której ciągle dąży.

W fazie desperacji uzależniony woli odciąć się od bliskich, często posuwa się do czynów zakazanych, by zdobyć pieniądze. Jest już zadłużony w wielu miejscach. Pojawia się poczucie winy, nawet depresja.

W ostatniej fazie- utracie nadziei- uzależniony nie widzi już dla siebie szansy w żadnej sferze życia. Często popada w inne uzależnienie, na przykład od alkoholu, by uciec od problemów z hazardem. Dochodzi nawet do prób samobójczych.

Stawką w tej grze jest życie, dlatego nie czekajmy, aż wydarzy się tragedia.